НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА
„БЪЛГАРИЯ – ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“
Министерството на образованието и науката (МОН) подпомага създаването на условия за развитие на съвременното образование на XXI век чрез обучение, възпитание и социализация на всички ученици, по всяко време и навсякъде. Подобен подход подпомага затвърждаването и надграждането на знанията и уменията, придобити в училище.
Получените знания чрез преживяване извън училището, чрез различни образователни маршрути и посещения на културни, научни и държавни институции, допринасят за личностното и гражданско развитие на учениците, за патриотичното им възпитание, както и за придобиване на трайно, интегрирано знание.
Образователните маршрути включват обекти в тематичните направления:
- история и археология – от древността до днес;
- география и икономика – от недрата на земята и минералите до икономическите предизвикателства в реалния живот;
- природни науки и екология – златното сечение в науката и природата;
- изкуства, архитектура и литература – пренесени от векове за векове;
- етнография, фолклор и занаяти – традиции, съхранили страната и влезли в голямата съкровищница на света.
Програмата подпомага изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в образователните институции (2019 – 2030 г.), където са определени мерките за патриотичното възпитание, които имат за цел формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, за да подпомогнат пълноценното развитие на ученика като индивидуалност и член на обществото, формирането на позитивното отношение към историята на българската нация, уважение към традициите, обичаите и ритуалите в резултат от тяхното познаване.
Програмата надгражда обучението по български език и литература, история на България и география на България, организирано в чужбина, допълнителните училищни дейности, свързани със съхраняването на националната идентичност и култура, като създава възможност за учениците от българските неделни училища в чужбина (БНУ) да опознаят при посещенията на място не само природните и историческите забележителности на България, но и съвременните българи с техните постижения и стремежи. Тя допринася за съхраняване на националната, културната и духовната идентичност на българите по света.
Образователните маршрути се реализираха за първи път през 2023 г. Училищата проявиха голям интерес, като от кандидатствалите училища 44% бяха одобрени.
За разширяване на интереса у децата и учениците към българската идентичност, култура, традиции и литературно наследство, за утвърждаване на духовните ценности и формиране на активна гражданска позиция е разработен модул „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“.
С изпълнението на дейностите по модула в културните, държавните и научните институции (музеи, галерии, театри, планетариуми, обсерватории, научни институти, обществени библиотеки, институции на централната или местната власт и др.) ще се формират нагласи за учене през целия живот и умения за самостоятелно учене чрез участие на учениците в културно-образователни инициативи, програми и проекти, ще се насърчи четенето и повишаването на грамотността, ще се подкрепи придобиването на ключови компетентности чрез реализиране на междупредметни връзки и чрез екипни проектни дейности.
През 2024 г. програмата е насочена към провеждането на образователни маршрути с цел активно учене и извън училище. Дейностите, които ще се реализират, допринасят за обогатяване на когнитивните способности, подобряване на социалния и здравословния начин на живот на учениците, създаване на умения за работа в екип, ефективна комуникация, толерантност, екологична култура, естетическо възпитание. Осъществява се в три модула:
Модул 1 „Образователни маршрути за училищата в страната“
Модул 2 „Образователни маршрути за български училища в чужбина“
Модул 3 „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“
ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 5 „Ефективно включване, трайно приобщаване и образователна интеграция” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Модул 1 и Модул 2
- Затвърдени и надградени знания и умения, придобити в училище чрез наблюдения, проучване и преживяване в реална среда в различни образователни маршрути по съответните направления;
- Придобити умения за правилен модел на поведение чрез проява на толерантност, ефективна комуникация, умения за работа в екип и социално емоционална интелигентност;
- Получено интегрирано знание за България.
Модул 3
Изградени трайни навици за формиране на умения за учене през целия живот, практическо осмисляне на наученото и мотивиране за прилагане на изследователски подходи.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ И СРОК НА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Обектите, включени в образователните маршрути по Модул 1 и Модул 2, са в следните тематични направления:
11.1. Тематично направление История и археология;
11.2. Тематично направление География и икономика;
11.3. Тематично направление Природни науки и екология;
11.4. Тематично направление Изкуства, архитектура и литература;
11.5. Тематично направление Етнография, фолклор и занаяти.
В Приложението към програмата са посочени познавателни обекти (по направления от т. 11.1. до т. 11.5.), които са разположени в съответните области на страната. Всяко училище има възможност да прави своите образователни маршрути като избира обекти от Приложението с тематичните направления от т. 11.1. до т. 11.5., като към тях могат да се добавят и други обекти, така че училището да направи свой туристически „пъзел“ от различни интегрирани познания по различни тематични направления, съобразен със спецификата на учениците, интересите им, познавателните цели и възможностите.
При посещенията на място по избраните образователни маршрути училището може да осигури обучителна беседа, познавателни материали, презентации, демонстрации и други. Необходимо е местни лица – екскурзоводи, планински водачи, участници в местни клубове и съюзи, читалища, членове на занаятчийски задруги, представители на краеведчески дружества, на Българския туристически съюз (БТС), експерти от местни музеи, културни и обществени институции, организации и други, да участват с беседи, презентации, разкази и/или да подкрепят по друг начин групите от училищата.
При съставянето на образователните маршрути и избора на обекти от тематичните направления училищата могат се консултират с партньора на МОН по програмата – БТС, за: изготвяне на списъци с обекти от заявените области на познанието; изготвяне на туристически маршрути по географски области; отпечатване и предоставяне на одобрени модели от маршрути с кратка информация за обектите и други.
Към посочените в Приложението обекти се допуска добавяне на нови обекти, като има възможност за консултация с БТС, който предоставя образователен пътеводител и печатни материали с примерни модели по дни и актуална информация за местни екскурзоводи, гидове, уредници на къщи музеи (на художници, писатели, поети и т.н.), занаятчийски работилници, етнографски комплекси и др. специалисти, които работят в посещаваните обекти.
Дейностите, включени в образователните маршрути по Модул 1 и Модул 2, са:
- изготвяне на образователни маршрути с избрани обекти от тематични направления (вкл. настаняване с нощувки, храна, транспорт, застраховка);
- посещения на исторически и културни забележителности, музеи, театри, паметници, занаятчийски работилници, екологични производства, исторически комплекси, резервати, обсерватории и др. по време на съответния образователен маршрут;
- провеждане на срещи, дискусии и/или образователни дейности с местни лица по време на образователния маршрут.
Училищата, бенефициенти по Модул 1 и Модул 2 изготвят своите образователните маршрути с обекти по направления (т. 11.1.- т. 11.5, ) както следва:
● за 5-дневни образователни маршрути с 4 нощувки – минимум 3 от посочените образователни направления с не по-малко от 6 обекта;
● за 4-дневни образователни маршрути с 3 нощувки – минимум 3 от посочените образователни направления с не по-малко от 4 обекта;
● за 3-дневни образователни маршрути с 2 нощувки – минимум 2 от посочените образователни направления с не по-малко от 3 обекта;
● за 2-дневни образователни маршрути с 1 нощувка – минимум 1 от посочените образователни направления с не по-малко от 2 обекта.
Дейностите по Модул 1 и Модул 2 се планират и изпълняват до 30.06.2025 година.
По Модул 2 се допуска като обект в образователния маршрут българските училища в чужбина да включат партньорско посещение на училище/училища на територията на Република България и/или държавна/общинска институция.
По Модул 3 (до 1 ден):
- провеждане на задължителни, избираеми и факултативни учебни часове по учебни предмети от училищната подготовка в музеи, галерии, обществени библиотеки, обсерватории, планетариуми, научни институти, държавни институции;
- посещение на театрални постановки, концерти, изложби, представяне на книги, филми и др. (или представянето им в училище), свързани с конкретно учебно съдържание;
- срещи с актьори, писатели, художници, музикални дейци, научни работници, библиотекари от обществени библиотеки, представители на централната или местната администрация и др. по теми, свързани с конкретно учебно съдържание;
- провеждане на литературни четения, конкурси, „дни на…“ съвместно с културни, с държавни и с научни институции;
- провеждане на виртуални турове в културни и научни институции в страната и чужбина и видеоуроци;
- осигуряване на абонамент за читателски карти в обществените библиотеки за проявилите желание ученици, вкл. техните учители, както и достъп до специализираните услуги, които предоставят обществените библиотеки, съгласно Закона за обществените библиотеки (предоставяне на писмена библиографска информация; предоставяне на ретроспективни библиографски издирвания; доставка на библиотечни документи от страната и чужбина; достъп до външни мрежови ресурси и бази данни; копиране на библиотечни документи; публикуване на издания);
- дейности на „Музейно училище“ към Националния музей на образованието – град Габрово.
Дейностите по Модул 3 се провеждат от 15.09.2024 г. до 30.06.2025 г.
БЮДЖЕТ
Общ бюджет на програмата: 14 900 000 лв.