Проект BG05SFPR002-1.003-0001 "Започвам работа" - Компонент 3 "Заетост" на П "Развитие на човешките ресурси" (2021-2027)
Проект "Започвам работа" – Компонент 3 "Заетост" е част от цялостен пакет от мерки, насочени към интеграция на пазара на труда на неактивни и безработни лица с акцент върху лицата в неравностойно положение.
ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЦЕЛЕВАТА ГРУПА ПО ПРОЕКТА
безработни и неактивни лица;
безработни и неактивни лица в неравностойно положение (хора в уязвима социално-икономическа ситуация, включително хора, които изпитват или са изложени на риск от бедност, социално изключване или дискриминация в нейните множество измерения, съгласно Регламент (ЕС) № 2021/1057);
безработни и неактивни лица с трайни увреждания (лица с установена степен на намалена работоспособност/вид и степен на увреждане 75 и над 75 на сто).
Фокусът на проекта е върху включването на лицата от целевите групи, включително с трайни увреждания, регистрирани в Дирекции "Бюро по труда" към Агенция по заетостта, в заетост при работодател посредством прилагане на индивидуален подход.
За постигане на тази цел в рамките на проекта се предвижда да бъдат реализирани следните дейности:
Информиране и консултиране на лицата с цел включването им в заетост при прилагане на индивидуален подход.
Осигуряване на субсидирана заетост на тримесечие за лицата от целевите групи, както следва:
за безработни и неактивни лица – за период до 6 м. (2 тримесечия);
за безработни и неактивни лица в неравностойно положение – за период до 12 м. (4 тримесечия);
за безработни и неактивни лица с трайни увреждания (лица с установена степен на намалена работоспособност/вид и степен на увреждане 75 и над 75 на сто) – за период период до 24 м. (8 тримесечия).
Осигуряване на устойчива заетост:
Работодателите следва да запазят заетостта на минимум 50% от работните места на наетите лица от целевата група (безработни и неактивни лица или безработни и неактивни лица в неравностойно положение), които са получили подкрепа по процедурата, за период от 50% от периода на субсидираната заетост след нейното приключване;
Работодателите следва да запазят заетостта на минимум 50% от работните места на наетите лица от целевата група (лица с трайни увреждания), които са получили подкрепа по процедурата, за период не по-малък от 3 месеца след приключване на субсидираната заетост.
Предоставяне на еднократен тримесечен стимул за работодатели, в случай че лицето бъде запазено на работното място:
Стимулите се предоставят на работодателите при запазена заетост на наетото лице 3 месеца след изтичане на определения период на устойчивост. Стимулите се изплащат, в случай че работодателят е запазил сходни или е въвел по-добри условия на възнаграждения по трудовия договор в полза на заетото лице и лицето е отработило поне 75% от работните дни за периода.
Разходите за възнаграждение за наето лице, представител на целевите групи по процедурата, се възстановяват под формата на единични разходи (стандартна таблица за единица разход). Стандартната таблица за единица разход покрива тримесечния разход за труд на Работодател за наето лице в икономически сектор на работодателя при минимум 85% отработени дни за периода, в т.ч. дните, в които лицето ползва платен годишен отпуск.
Стимулите се предоставят на работодателите при запазена заетост на наетото лице 3 месеца след изтичане на определения период на устойчивост. Стимулите се изплащат, в случай че работодателят е запазил сходни или е въвел по-добри условия на възнаграждения по трудовия договор в полза на заетото лице и лицето е отработило поне 75% от работните дни за периода.
Дейностите по проекта са в отговор на нуждата на неактивните и безработните лица от предоставяне на адаптирана подкрепа за развитие на трудови навици, както и осигуряване на възможност за генериране на собствени парични средства. Това ще доведе до подобряване на жизнения стандарт на целевите групи, както и до тяхното пълноценно и устойчиво социално включване.