История на училището
Селскостопанският техникум в Кърджали е открит със заповед на Министерството на земеделието от 01.10.1958 г.
Училището започва да функционира на 06.10.1958 г. Създаването му съвпада с периода на масовото коопериране на селското стопанство в окръга.
Взето е решение техникумът да се устрои в сградата на кварталното училище „Родопи” / днес ОУ „П.К.Яворов” /. Учебната година започва със 7 души педагогически персонал / включително и директора /, 4 лектори и 8 души административен и обслужващ персонал.
Първият директор на техникума е г-н Начо Латинов - агроном, който ръководи училището до своето пенсиониране. Вложил много сили и ентусиазъм за утвърждаване името на гимназията и обогатяване на материалната й база. През 1983 г.с Указ на Държавния съвет на НРБ училището е наградено с орден „Кирил и Методий” – трета степен.
През месец ноември 1958 г. по решение на ГНС – Кърджали на техникума е предоставена сградата на бивше военно поделение с район от 80 дка двор. Настаняването в новата учебна сграда става на 06.12.1958 г.
Приемът на курсистите е в 2 паралелки – „Полевъдство” и „Животновъдство” – общо 70 човека.
Съгласно Правилника за професионалните училища, одобрен от тогавашното Министерство на просветата и културата, всички курсисти ползват безплатна храна и общежитие. От държавна издръжка се лишават ученици с по 3 и повече слаби оценки или с намалено поведение.
Слага се началото на кръжочната дейност в техникума.
Учебната 1958 / 1959 г. е първата учебна година за селскостопанския техникум в Кърджали.
По-нататък през годините в училището се приемат ученици и по други специалности: „Зеленчукопроизводство”, „Овощарство”, „Земеделие”.
През учебната 1966/ 1967 г. по решение на Министерството на народната просвета много техникуми в страната се трансформират в Средни професионално-технически училища, между които и нашия техникум, който става Средно професионално-техническо училище по селско стопанство, а по-късно отново се преименува на Техникум по селско стопанство.
През учебната 1973 / 1974 г. в училището е разкрита нова специалност – „Тракторист-машинист”.
През годините се осъществява прием и по-много нови специалности: „Фермер”, „Земеделски техник”, „Монтьор на селскостопанска техника”, Механизация на селското стопанство”, „Технология на тютюна и тютюневите изделия”, „Механизация на горското стопанство и дърводобива”, „Горско и ловно стопанство”.
През 2003 г. със заповед на Министерството на образованието и науката техникумът е преименуван на Професионална гимназия по селско и горско стопанство.
През всичките учебни години задачата на педагогическият колектив е да продължи оптимизирането на учебния процес, да подобрява състоянието на учебно-възпитателната работа и да провежда качествено обучение по специалните предмети и работата с механизирана техника.
На 04.11.2006 г. гимназията се премества в нова сграда, намираща се в непосредствена близост до общежитието , открито през 1994 г., в което са настанени всички наши ученици от други населени места.
Новата сграда на гимназията разполага с просторни класни стаи и кабинети с ново обзавеждане, физкултурен салон, фитнес-зала и оборудвани работилници.
Настоящ директор на гимназията е г-н Мустафа Севди Шефкет.
От две учебни години гимназията работи по проекта „Оптимизация на училищната мрежа” – Мярка „Без свободен час”;
През учебната 2018/ 2019 г. в ПГ по СГС – Кърджали се обучават 120ученици в 5 паралелки по следните специалности: „Контрол на качеството и безопасност на храни и напитки”, „Горско и ловно стопанство” , „Механизация на селското стопанство” и „Агроеколог“.
- Материална база за производствена дейност
През 2010 г. съвместно с „Академия БГ” – Кърджали и БЛРС бяха създадени демонстрационно опитно поле ( овощна градина ) с елитни сортове плодове ( ябълки, круши, череши, праскови, сливи и маслини ) и ферма за отглеждане на кеклици, фазани и токачки.
И на двете места учениците провеждат своите практики.
В ПГ по СГС са създадени спортни клубове както следва:
- Тенис на маса - ІІ място;
- Баскетбол – ІІІ и ІV място отборно;
- Футбол – ІІІ място отборно;
- Горски многобой – І място за най – добър състезател на Исмет Илми Катранджи;
- Турнир по стрелба с въздушна пушка – ІІ място за Ха клас.
Г-н Николай Кехайов – старши учител – специалист по ДВГ и управление на автомобила;
Г-н Петко Танев – зооинженер, в момента възпитател в общежитието на гимназията.
- Изявени бивши наши ученици
Сергей Илиев Станчев – „Млад фермер за 2010 г.”
Наим Сюлейманоглу – световен шампион по вдигане на тежести