Проект "Училищен дендрариум"
Настоящият проект е разработен в рамките на Национална кампания на МОСВ „Чиста околна среда“ на тема „Обичам природата и аз участвам“. Обект на проекта е училищният двор на ПГ по СГС - гр. Кърджали, който заема площ от 1 700 кв. метра. ПГ по СГС е единствената общинска професионална гимназия в община Кърджали, в която се обучават 116 деца (VІІІ - XII клас ) с професионална насоченост със следните специалности:
„Горско и ловно стопанство“ и „Трайни насаждения“.
Дългогодишна е идеята за изграждане на дендрариум с горски дървесни и храстовидни видове в двора на училището и за създаване на благоприятни условия за екологично образование.
Основен мотив за разработване на проекта е озеленяване и залесяване на зелените площи в училищния двор, възстановяване на зоните за отдих и тяхното последващо стопанисване и подготовка на терен за отглеждане на овощни дървета, храсти,зеленчукови култури, билки и цветя.
С участието си в проекта на МОСВ и ПУДООС ще направим важна стъпка в активизиране на учениците и учителите за създаване на естетична, мотивираща и благоприятна среда за занятия на открито, практическа работа и наблюдение.
Целите на проекта са да възпитават у децата развитието на екологичното мислене и нагласите им, свързани с опазването на околната среда. Да създадат едно естетически оформено място за учене и работа, което да повишава мотивацията на учениците да прекарват повече време навън сред природата, далеч от техническите устройства. Екологичното образование и възпитание на учениците е важен момент в стратегията на училището.
Осъществяването на настоящия проект не само ще осигури благоприятна атмосфера за отдих на учениците, но ще даде възможност за развитие на инициативност и загриженост към околната среда. По този начин ученици, учители и родители ще придобият загриженост за опазване на природата.
Училищният двор е планиран на две части: дендрариум с горски дървесни и храстовидни видове, а другата част с овошна градина, която ще се доразвие. Между двете части ще бъде оформен еко кът за отдих и открита класна стая, в която ще се провеждат часовете по специалността „Горско и ловно стопанство“- Основи на дървесинознанието, Ботаника с дендрология, Екология и опазване на околната среда, Лесовъдство, Лесоустройство и Горски култури, както и по специалността „Трайни насаждения“- Растениевъдство, Почвознание и Трайни насаждения. Около беседката ще се поставят кошчета за разделно събиране на отпадъци, градински компостери и пешеходни алеи. Около алеите ще бъдат засадени 8 овощни дръвчета и 8 горски дървесни видове, както и различни градински цветя. Цялото това пространство ще бъде почистено и обработено, тъй като класната стая на открито ще им даде по-добра и реална професионална подготовка.
За тази цел ще бъдат извършени следните дейности и мероприятия, свързани с хигиенизиране, озеленяване и възстановяване на местата за отдих в училищния двор:
- почистване на замърсените площи в района на училището;
- създаване на нова зона за отдих и класна стая на открито;
- осигуряване устойчивост на проекта чрез система от дейности за последващо стопанисване и поддръжка на изградените по проекта обекти и създаване на навици за поддържане на красива и чиста околна среда;
- популяризиране на идеите и резултатите от дейностите по проекта;
Дейности по проекта
1. Обявяване на работата по проекта
Представяне на дейностите по проекта и времевия график пред ученици и родители. Уточняване и разпределяне на отговорности и задачи.
2. Провеждане на беседа в Часа на класа на тема:
„Опазване и грижа за околната среда и как да живеем в синхрон с нея“.
(Класните ръководители залагат темата в разпределенията си за Часа на класа. Във всеки клас се провежда беседата, като предварително се дават задачи за проучване на въпроса.)
3. Закупуване на материали за открита класна стая.
4. Оформяне на еко кът за отдих и създаване на открита класна стая.
5. Закупуване и доставка на кошчета за разделно събиране на отпадъци и градински компостер.
6. Засаждане на осем броя овощни дръвчета и осем горски дървесни видове.
7. Оформяне на алеите с камъни.
8. Заснемане на всички дейности по проекта.
Определяне на фотограф, който да заснеме дейностите по проекта.
9. Сформиране на „Зелени патрули“
Двама ученици от клас с отличителни знаци /Зелени училищни екипи/ патрулират с цел опазване на дендрариума и двора, и събирането на отпадъците.
10. Организиране и провеждане на конкурси:
А) „Ние пазителите на гората“- изработване на предмети, картини и пана от дървесни материали, под ръководството на учителите по специални предмети.
Б) „Аз обичам природата“- изработване на творби от отпадъчни продукти.
Учениците събират отпадъчни продукти като торбички, пластмасови и стъклени бутилки, чашки и др., и изработват интересни творби под ръководството на класните ръководители.
В) „Колко време се разграждат отпадъците?“- изработване на проект от отпадъчни продукти, с времевия интервал на тяхното разграждане, под ръководството на класните ръководители.
11. Подреждане на изложба от най-добрите творби на конкурсите, определяне на призовите места.
Учениците и учителят по изобразително изкуство подреждат изложбата. Сформира се жури, включващо ученици и учители. Журито оценява творбите и определя призови места.
12. Изготвяне и представяне на презентация на тема „Защитени растения и животни в Родопите“.
Ученици от VIII до XII клас с помощта на учителите по специални предмети правят изследване, събират, обработват и подреждат информация и изображения, изготвят презентацията. Представят я пред цялото училище.
13. Провеждане на урок на открито на тема „Как да опазим Майката-природа“
Ученици от VIII до XII клас под ръководството на учителите по , биология, и изобразително изкуство се подготвят да представят материали, които показват, че трябва да живеем по законите на природата. В урока са включени занимателни въпроси и интересна информация.
14. Изработване на фотоизложба, документираща резултатите от дейностите по проекта.